Nowoczesna jadalnia powinna mieć wyjątkowy stół

Wśród domowych wnętrz istotną funkcję pełni jadalnia. Razem spędzane chwile, posiłki, rozmowy – dzięki temu jest pełna życia i witalności. Ten najprostszy warunek wystarczy, by postarać się o niezwykły wystrój jadalni.

Jak duży stół powinien stanąć w jadalni?

Od czego zacząć? Najlepiej dostosować stół do liczby domowników. Warto wdrożyć taki schemat – 60 cm na osobę. Taki układ zagwarantuje sporo miejsca dla każdego w trakcie rodzinnych meetingów i posiłków. W końcu nie możemy sprawić, by domownicy przy wspólnym jedzeniu stykali się nawzajem łokciami. Projektując wymiar jadalnianego stołu należy pamiętać z drugiej strony o tym, czy chcemy często przyjmować w naszym domu gości. W takiej sytuacji warto zrealizować nabycie dużego stołu, co pomoże pomieścić przy nim odwiedzających nas członków rodziny czy przyjaciół.

Stół z rogami czy okrągły?

Powinieneś dostosować stół do stylistyki reszty przestrzeni. Należy brać pod uwagę nade wszystko osobiste preferencje i to, jak dany stół współgra estetyką pozostałych części wnętrza. Ciągle pokutuje stereotyp, że okrągły stół ma w sobie dużą porcję wykwintności. Jednak wówczas powinieneś umieścić go w samym środku wnętrza. Ulokowanie go przy samej ścianie zauważalnie ograniczy przestrzeń. Przez umieszczenie go w centrum sprawimy, że całe pomieszczenie (szczególnie, jeśli jest ono kameralnych rozmiarów) będzie odrobinę przeładowane.

Lampy nad stół – na jakie postawić?

Istotnym składnikiem wystroju nowoczesnej jadalni będzie właściwe lampy. Miejscem, które jest w tym wnętrzu najlepiej podkreślone światłem i koncentrujące wzrok wszystkich, pozostaje blat. To pomysł na zaznaczenie miejsca, w którym będą siedzieć najważniejsze osoby. Lampy nad stół najlepiej zakupić razem z umeblowaniem, by dopasować je do stylistyki jadalni. Niech łączą w sobie użyteczność z atrakcyjnym designem. Wystarczy wybierać lampy posiadające klosze, ze światłem skierowanym w dół. Dzięki temu plat na całej płaszczyźnie okaże sę starannie rozjaśniony, a na tym powinno nam przede wszystkim zależeć. W pokoju koniecznie musimy zadbać o odpowiednią odległość kloszy od blatu. Umieszczone zbyt nisko mogą nie tylko przeszkadzać siedzącym osobom, ale również ograniczyć możliwość stawiania tu ozdobnych akcesoriów, np. kwiatów w wazonie.

Back to Top