Usprawnienia dla osób niepełnosprawnych. Jak przekształcić dom?

Osoba niepełnosprawna najczęściej potrzebuje ciekawych usprawnień, aby być samowystarczalną i móc w pojedynkę żyć. Podczas wychodzenia poza dom często ma przy sobie najbardziej przydatne i podstawowe ułatwiacze, które zazwyczaj nie zapewniają bezwzględnego bezpieczeństwa. Jak powinno się przygotować mieszkanie, by zostało miejscem, w którym będzie pewnie?

Projekt domu dla osoby niepełnosprawnej.

W zwyczajnych sytuacjach nie zdajemy sobie sprawy, jak trochę poszerzone przejście, mniej strome stopnie na schodach, a nawet kontakty na przystępnej wysokości usprawniają codzienną rutynę. Na etapie budowy i szkiców możemy zmienić położenie drzwi, tak by łatwo i sprawnie przybudować podjazd, albo zmienić kilka różnych pomieszczeń robiąc przestronną i bezpieczną przestrzeń. Przestrzenne pomieszczenie to na pewno mniej niedogodności do ominięcia przy przemieszczaniu się, a jednocześnie więcej możliwości do manewrowania wózkiem czy balkonikiem. Szafki mogą być niższe niż klasyczne w sklepach, a brodzik bądź wannę zawsze można montować w taki sposób, aby osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie zatroszczyć się o swoją higienę. Aktualnie obecne są także przedmioty pomagające osobom niepełnosprawnym w codzienności, które z gustem będziemy mogli dodać do wystroju wnętrza, tak aby nie wyglądało ono, jak wnętrze przystosowane do osoby z problemami w poruszaniu się.

Stołek pod prysznic i barierka – bezpieczna kąpiel.

Osoba niepełnosprawna lub tylko mająca chwilowe trudności z poruszaniem się (ze względu na operację lub kontuzje) zazwyczaj potrzebuje czyjejś pomocy. To oczywiste, iż osoba z trudnościami chciałaby pomocnika także w łazience, ale powiedzmy szczerze – jak wielu z nas nie czuje się naturalnie, kiedy jedna osoba idzie z kimś do toalety. Czynności toaletowe najczęściej dotykają najbardziej intymnych sfer. To ważne, żeby osoba mająca trudności z poruszaniem się mogła się samodzielnie załatwić i wykąpać. Także osoba uzależniona od wózka, za to wyposażona w odpowiednio przystosowany stołek pod prysznic, poręcz oraz płytki brodzik da radę radzić sobie samodzielnie. Np. takie proste rzeczy, jak stołek pod prysznic i drążki do trzymania, przydadzą się nie tylko dla osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością, ale również starszym czy kobietom ciężarnym. Zapewniają bezpieczeństwo, umożliwiają usprawnić naturalne siadanie i wstawanie. Dzięki nim jest możliwość umycia włosów czy dosięgnięcia w komfortowej pozycji do stóp.

Pokój i sypialnia osoby niepełnosprawnej

Sypialnia powinna być przestrzenią, którą utożsamiamy głównie ze snem. Idealnie byłoby aby łóżko było dobrane do wymagań niepełnosprawnego, tak aby zawsze za dnia, przy braku pomocy opiekuna, potrzebujący mógł się samodzielnie wygodnie położyć i poleżeć. Można znaleźć łóżko z pełną regulacją za pomocą poręcznego pilota. Pamiętaj, iż osoba z problemami z poruszaniem się będzie miała problem, żeby wygodnie włożyć sobie poduszkę lub wałek pod inną częścią ciała. Segmentowe sterowanie gwarantuje możliwość podniesienia lub opuszczenia dowolnej części ciała. Do tego, jeżeli osoba porusza się na wózku, łóżko powinno zrównywać się z wysokością siedziska wózka. Dzięki temu niepełnosprawny swobodnie może zawsze przesiąść się z wózka na łóżko, a także w drugą stronę.

Back to Top