Zadbaj o domek letniskowy

Drewniane domki często produkowane są z naszych gatunków drzew, jak sosna lub świerk. Dzięki wykorzystaniu krajowych drzew zwykle można je kupić w stosunkowo niskich cenach i użytkuje się je dość dobrze: w okresie zimowym trzymają ciepło, natomiast w porze lata nie panuje w nich duchota. Wypada jednakże mieć na uwadze, że świerkowe domki nie są aż tak odporne jak te zbudowane z tropikalnych gatunków drzew, stąd powinniśmy je profesjonalnie przygotować do sezonu, a następnie starannie pielęgnować. Domki z drewna poddane należytej pielęgnacji przez długie lata będą doskonale wyglądały i należycie służyły.

Profesjonalnie przygotowana do prac budowlanych deska musi być wystarczająco przesuszona, potraktowana impregnatem, a w dalszej kolejności pokryta specjalną emalią do drewna oraz lakierem ochronnym. Domki bez pozwolenia zrobione z odpowiednio zabezpieczonych elementów bez wątpienia przeżyją naprawdę wiele lat.
Trzeba jednakże wiedzieć, iż drewniane domki potrzebują również przedsezonowego odczyszczenia fasady. Na oczyszczoną oraz gładką płaszczyznę letniskowego domku powinno się nałożyć powłokę specjalnego impregnatu. Pamiętajmy tutaj o prostej zasadzie: im mniej odporny gatunek drewna, tym twardszy lakier.

Drewniane domki z tarasem nie muszą być pokryte warstwą lakieru we wszystkich tych które są najbardziej narażone na ścieranie: powierzchni podłogi oraz balustradach. Tego typu powierzchnie znacznie lepiej posmarować substancją oleistą. Olejowanie drzewa, które było przedtem zakonserwowane w taki sposób nie wymaga tak silnego wycierania, jak w przypadku lakieru. Zaolejowanie pokrywy domku starczy jedynie wyrównać tak, aby następna powłoka nie wyglądała brzydko.

Back to Top