W jaki sposób przygotować się do domowej tlenoterapii?
Balneoterapia, dogoterapia, krenoterapia… można tak wyliczać niemal w nieskończoność. W pewnych przypadkach prawidłowo dostosowana kuracja ma możliwość mocno załagodzić przykre objawy dolegliwości czy nawet zawrócić jej rozkwit. Czasami długotrwała terapeutyka jest konieczna dla prawidłowej egzystencji – tak jest chociażby w przypadku niewydolności oddechowej, która zazwyczaj wymaga tlenoterapii.
Jak przebiega tlenoterapia?
Terapia tlenowa polecana jest zwłaszcza tym organizmom, które walczą z niewydolnością oddechu. Przyczyn choroby może być naprawdę sporo; od dychawicy po zwłóknienie torbielowate; Terapię tlenową sugeruje się wszystkim osobom, które chorują na POChP, idiopatyczne włóknienie płuc czy dysplazję oskrzelowo-płucną. Terapia tlenowa wykonywana jest najczęściej z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu, znanego jako koncentrator tlenu. Głównym celem kuracji będzie wzrost ilości tlenu w pęcherzykach płucnych. Aparatura pompuje tlen do systemu oddechowego chorego; dalej tlen wnika również do jego krwi. Hemoglobina z odpowiednim zagęszczeniem tlenu przeciwdziała występowaniu kwasicy, mianowicie jednej z wielu możliwych pochodnych niedotlenienia organizmu.
Jak rozumieć działanie koncentratora tlenu?
Priorytetową rzeczą, jaką wykona zasilony koncentrator tlenu, jest ściągnięcie (a tak naprawdę: wchłonięcie) powietrza z najbliższego otoczenia. Kolejny etap to jego sprężenie; następnie powietrze przechodzi przez profesjonalne filtry, a tlen zostaje oddzielony od azotu. Użytkownik aparatury otrzymuje czysty tlen – a korzysta przy tym ze skutecznej maseczki albo wąsów tlenowych. Co szczególnie istotne, nasycenie tlenu zazwyczaj jest bardzo wysokie – to się pomiędzy 91 a 95% stężenia.