Mąż uzależniony od alkoholu – co zrobić?

Rozpad związku wyjątkowo powszechnie wywołany jest nadużywaniem alkoholu. Problem alkoholowy częściej dopada panów niż kobiety.
Alkohol jest odpowiedzialny za rozpad niejednej polskiej rodziny.

Ponownie wrócił pijany…

Alkohol to jedna spośród najbardziej znanych w Polsce używek. Stanowi również jedną z pospolitszych przyczyn powodujących rozpady związków.
Niejednokrotnie osoby w bliskim gronie ludzi uzależnionych same popadają w alkoholizm.
Ze względu na trudności powstałe w skutek nałogu współmałżonka, niejednokrotnie dochodzi do uczucia bezradności. Taka sytuacja doprowadza zwykle do zepsucia relacji między stronami związku.
Przysięga małżeńska obliguje jednak do bycia razem nawet w obliczu przeciwności losu.
Problem alkoholizmu działa także na życie współmałżonka, który za wszelką cenę chciałby uprościć wyjście z alkoholizmu. Niekiedy może wystąpić poczucie obowiązku do pozostania z osobą uzależnioną. Rzucanie używki oddziałuje nie tylko na osobę rzucającą, ale także na jej rodzinę, z którą ma największą styczność. Jeśli nie decydujemy się na rozstanie oraz podejmujemy próbę pomocy swemu małżonkowi, trzeba skierować go na terapię dla ludzi uzależnionych od alkoholu, na której dostanie on wsparcie ekspertów w walce z nawykiem. Może się okazać jednak, że uzależnienie jest tak silne, iż terapia nie daje wymarzonych rezultatów. Ostatecznym środkiem pozostaje leczenie odwykowe. Przebywanie współmałżonka na odwyku jest nieprzyjemne nie tylko dla niego, ale przede wszystkim dla jego krewnych. Szczególnie wpływa to na najmłodszych członków rodziny mianowicie dzieci, które nie mogą poradzić sobie z bólem po gwałtownej utracie ojca. Trudno wytłumaczyć dzieciom nieobecność rodzica bądź matki w domowych czterech ścianach.

Sprzeczki w rodzinie

Zamiłowanie do napojów wysokoprocentowych jednego z współmałżonków prowadzi do ciągłych kłótni.
Są one wyjątkowo szkodliwe, jeżeli dokonują się w obecności dzieci.
Najwłaściwszym wyjściem z sytuacji zostaje separacja lub, w finalnym stadium, rozwód.
Gdy dojdzie już do takiej sytuacji należałoby skorzystać z usługi doświadczonego prawnika. W obecnych czasach adwokata najlepiej poszukiwać przez Internet. Po wpisaniu w Google „adwokat rozwód Łódź” można przebierać w ofertach.

|

Back to Top