Jak stworzyć ubikację dla inwalidów?

Przemyślane przyszykowanie lokalu dla osoby niepełnosprawnej jest niezwykle istotne. Wpływa na jej komfort psychiczny i w realnym stopniu umożliwia niezależność, dzięki czemu zdecydowanie zmienia jej życie na lepsze. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych od dawna należą do standardu, ale co jeszcze należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania takiej łazienki?

Tworzenie łazienki dla osoby z ograniczoną sprawnością – najistotniejsze podpowiedzi?

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o swobodzie w trakcie obracania się, co umożliwi mobilność przy wykonywaniu czynności higienicznych. Jest to istotna część codzienności osób niepełnosprawnych , jak i emerytów, z racji tego, że zapewnia im zachowanie intymności i poczucia godności. W toalecie nie powinno być ani jednego wzniesienia, dzięki czemu skutecznie zmniejsza się zagrożenie upadku, a przestrzeń staje się bezpieczniejsza. Poza tym wejście ma być szersze, aby zmieścił się przez nie wózek inwalidzki. Z kolei armatura łazienkowa musi być umieszczona na właściwym poziomie, czyli tak, by osoba niepełnosprawna była w stanie jej dosięgnąć (jest to odległość przeważnie pomiędzy 46 cm a 50 cm od kafelków). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są w równej mierze znaczące i powinny znajdować się w kabinie prysznicowej bądź przy wannie tudzież obok zlewu. Polecane jest zastosowanie deszczownicy, pozbawionej tradycyjnego brodzika , a także pomyślenie o dodatkowym krzesełku ułatwiającym precyzyjne umycie całego ciała.

Jakie wymiary powinna posiadać ubikacja dla osoby niepełnosprawnej?

Toaleta przeznaczona do użytku osoby z ograniczoną sprawnością musi być zaopatrzona w przemyślaną aparaturę, aczkolwiek zasadnicze znaczenie mają wymiary pomieszczenia. Wózek inwalidzki zabierze minimum 150cm. Taki stan rzeczy odpowiada za możliwość intuicyjnego poruszania się, a więc dobrze, aby łazienka była priorytetowo
duża, będzie to często okazać się kłopotliwe w przypadku typowych łazienek w mieszkaniach blokowych – (nie mają zbyt pokaźnych rozmiarów. Właśnie dlatego najlepiej zastosować pewien rodzaj rozwiązań technicznych, na przykład złączyć łazienkę i WC, w celu wyłonienia większej przestrzeni a tym samym uniknąć niedogodności podczas korzystania z niej.

W łazience da się zamontować stanowisko prysznicowe albo przestronną wannę , której długość powinna wahać się od półtora do 1,7 metra długości (największą popularnością cieszy się model mierzący 160cmx100cm). Wanna polecana jest między innymi przez fachowców, z tego powodu, że skutkuje polepszeniem nastroju osoby niepełnosprawnej, dlatego o ile tylko istnieje taka możliwość – ten zakup dobrze byłoby przemyśleć już na wstępie. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych mogą znajdować się nieopodal wanny, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością nie napotka kłopotu z dostaniem się do środka (siła rąk umożliwia podniesie się). W kwestii prysznica wypadałoby rozważyć wariant walk in. Jest to kabina otwarta, składająca się z gładkich tafli szkła.

Back to Top