Jaką funkcję pełnią w organizmie człowieka przeciwutleniacze?

Czynniki przeciwoksydacyjne pozostają jednymi z najbardziej pożądanych i najszerzej wpływających na organizm człowieka. Utlenianie jest procesem towarzyszącym obumieraniu komórek, często zapowiada też rozmaite choroby. Kiedy oksydacja finalnie jest niebezpieczna? Kiedy jej przeciwdziałać?

Utlenianie to w pełni normalny proces

Oksydacja zachodzi w naszym środowisku od zawsze i pozostaje całkiem normalnym zjawiskiem. To między innymi za jej sprawą komórki w ludzkim organizmie są regularnie wymieniane i zastępowane innymi, sprawnie funkcjonującymi. Dlatego nie ma się co obrażać na samo utlenianie. Niekontrolowany postęp i „zastały” tryb życia rodzi coraz dalej idące efekty naturalnego procesu. Wolne rodniki tworzone w procesach oksydacyjnych są aktywnymi postaciami tlenu, które odbierają elektron pozostałym cząsteczkom, co sprawia, że przestają być chemicznie neutralne. Przewlekły stres, degradacja środowiska, szybkie męczenie się, a także wzrastający poziom UV sprzyja nadmiernej produkcji wolnych rodników, które właśnie potęgują procesy obumierania komórek. Dlatego coraz bardziej potrzebujemy wsparcia związków, które rozwiązują kłopot, czyli przeciwutleniaczy. Posiadamy spory bonus – sami umiemy wyprodukować samodzielnie sporo skutecznych antyoksydantów. Jak uaktywnić obecne w nas pozytywne związki chemiczne?

Melatonina Na dobry sen

Melatonina to jeden z ważnych naturalnych przeciwutleniaczy pojawiających się codziennie w organizmie. Wspomaga to szyszynka, zaś substancja oddziałuje na gotowość do snu. W wielu przypadkach pod wpływem nadmiarowej ilości niebieskiego światła osłabia się wydzielanie melatoniny. Wtedy nasz sen nie gwarantuje odnowy biologicznej, a przecież relaks jest kluczem do aktywnego działania.

Włókna mięśniowe i mózg dużo zawdzięczają karnozynie

Jeśli któreś komórki wykorzystują ogrom energii (np. mięśnie i mózg), możesz być pewien, że tam właśnie jest więcej karnozyny. Gdy starzejemy się i masa mięśniowa zanika, jej nasycenie się zdecydowanie obniża. Ten antyoksydant rozwijający gospodarkę energetyczną organizmu można suplementować jako wsparcie regeneracyjne dla każdej komórki. Informacje sprawdzisz wpisując w Google hasło: bezpieczna suplementacja.

Rozpowszechnienie glutationu czyni go liderem wśród antyoksydantów

Glutation jest jednym z najbardziej rozpoznanych przeciwutleniaczy zarówno u zwierząt, jak i roślin. Nawet najbardziej niepozorny gatunek produkuje ten związek, zaś jego rola dla życia pozostają bardzo duże. Udziela się w powstawaniu licznych enzymów i hormonów. Prawidłowy poziom glutationu wpływa na aktywność immunologiczną, a także odpowiada za przenoszenie składników odżywiających w ciele człowieka i redukuje nasycenie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Glutation suplementuje się wraz z pokarmem roślinnym, gdyż występuje go tam bardzo dużo.

Back to Top