Gdzie szukać pomocy w razie kłopotów w rodzinie?

Nie wszystko życiową da się przewidzieć i może się okazać, że współmałżonek to nasz nieprzyjaciel, a najmłodsi wymykają się spod kontroli. Jak znaleźć pomoc w takich przypadkach?

Pomoc od Niebieskiej Linii

Podstawowym ruchem w nagłych przypadkach powiązanych życiem rodziny musi okazać się kontakt na Niebieską Linię. Jest to Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na dostępny z każdego miejsca w kraju telefon kontaktowy dla dotkniętych przemocą w rodzinie to 800 12 00 02, a numer na nadzwyczajny telefon zaufania to 116 123. Te kluczowe kontakty sprawdzą się się, gdy w rodzinie przytrafi coś okropnego, czego nierzadko nie planujemy wyjawić. Przemoc w rodzinie może być niezwykle trudnym przeżyciem i często możemy nie mieć odwagi pójść na policję czy do prokuratury, a przecież początkiem działania musi stać się właśnie zawiadomienie o zdarzeniu odpowiednich organów.

Nie tylko kobiety. Mężczyźni także bywają ofiarą przemocy

Temat jest niewygodny, nie nagłaśniają go sami zainteresowani, ale za tajemnicę poliszynela trzeba uznać zjawisko padania coraz większej ilości mężczyzn ofiarą agresji w rodzinie. Dla tych, których dotyka agresja w rodzinie, także funkcjonuje Niebieska Linia; równość płci powinno sięgać każdego obszaru rzeczywistości, w tym pomocy dręczonym jednostkom, dlatego mężczyźni muszą otrzymywać taką samą pomoc jak kobiety. Istotne, by podczas zawiadomienia o przemocy, mężczyźni posiadali świadomość bezpieczeństwa i nie mieli poczucia, że są wyśmiewani czy gorsi, ponieważ zostali obiektem ataku.

Bezpłatna pomoc prawna

To, o czym warto pamiętać, to fakt, że od początku 2019 roku pojawiła się możliwość otrzymania darmowej konsultacji u prawnika. Z tego powodu także ubożsi mieszkańcy mogą otrzymać pomoc w sprawach, przez które ich funkcjonowanie znacznie się pogorszyło. Najlepiej przez okno wyszukiwarki zorientować się (wpisując np. wyrażenie „prawo rodzinne łódź„), gdzie odszukamy prawników od prawa rodzinnego i przy okazji pracują w programie darmowej opieki adwokackiej. Gdyby w ten sposób nie udałoby się nam namierzyć odpowiedniego specjalisty, który obsłuży nas za darmo, musimy wybrać do odpowiednich wydziałów samorządowych i tam zasięgnąć informacji na ten temat.

 

Back to Top